top of page

Welcome to OM System OM-3

Pura Vida: Costa Rica varázsa

Szerző képe: Szombati Orsi - TraveladdictSzombati Orsi - Traveladdict

Costa Rica neve hallatán az ember buja esőerdőkre, lajhárokra, füstölgő vulkánokra és végtelen óceánpartokra gondol, nem véletlenül. Costa Rica ugyanis a világ egyik legváltozatosabb országa, amelynek területe mindössze fele Magyarország, mégis a világ összes élőlényének és növényfajának 5%-a megtalálható ezen a parányi, közép-amerikai földnyelven.



Miért éppen Costa Rica?

Az utazásaim során mindig a természeti csodák vonzanak a leginkább, és de ha Kenya után (a beszámoló ITT olvasható róla) egy országot kellene kiemelnem, ahol a vadvilág igazán elbűvölt, akkor az Costa Rica. A dzsungel hangjai, az esőerdők fülledt levegője és a fák ágain megbújó, különleges élőlények minden pillanatban új meglepetéssel szolgáltak.

Costa Rica tökéletes úti cél lehet a természetkedvelők, a kalandot keresők, a pihenésre vágyók, a fotózni vágyók és az ökoturizmust támogatók számára egyaránt, azonban az ország ennél sokkal többet nyújt: a tiszta életet, a Pura vidát. A kifejezésnek azonban ennél sokkal mélyebb jelentése van. A Pura vida egy életfelfogás, amely a pozitivitást, egyszerűséget és az élet apró örömeinek élvezetét tükrözi, és a helyiek (tico) gyakran használják köszönésként, búcsúzásként vagy akár egyfajta „minden rendben” kifejezésként is.




Hogy mennyire volt minden rendben a Costa Ricában töltött utazásom során, arról érkezzen egy érdekességekkel tűzdelt fotós galéria.













A képek megörökítéséhez egy OM System OM-5 fényképezőgép volt a segítségemre, M.Zuiko Digital ED 12-45mm F4.0 PRO és M.Zuiko Digital ED 75-300mm II F1:4.8-6.7 objektívekkel.






Lassú mozgás, nagy hatás: a lajhárok

Costa Rica igazi szenzációja a lajhárok, akiket minden utazó remél legalább egyszer megpillantani. Először egy esőerdőtúra során vettem észre őket, de egy jó ideig csak egy furcsán mozdulatlan "gombócot" láttam a fán. A vezetőnk halkan felhívta rá a figyelmünket: "Ott van egy lajhár!" Ahogy jobban szemügyre vettem, megláttam a bájos arcát, amivel mintha mindig mosolyogna.

A lajhárok nem lustaságból nem mozognak, hanem rendkívül lassú anyagcseréjük miatt energiatakarékos életmódot folytatnak. Hetente egyszer ereszkednek le a fáról, hogy elvégezzék a dolgukat, ami számukra egy nagyon kockázatos pillanat, a ragadozók miatt. Bundájukban apró algák és gombák is megtelepednek, amik különleges zöldes árnyalatot adva segítik a lajhárokat az álcázásban.



A dzsungel színrobbanása: a tukánok


Ha van madár, amit lehetetlen figyelmen kívül hagyni, az a tukán, már csak a feltűnő hangja miatt is. A tukánok Costa Rica legikonikusabb madárfajának számítanak, és hatalmas, rikító csőrükkel olyanok, mintha mesebeli világból pottyantak volna ide.

Az országban hat különböző tukánfaj él, köztük a legismertebb a szivárványos tukán, amely élénk sárga, narancs, zöld és piros színekben pompázik. Bár csőrük hatalmasnak tűnik, valójában könnyű és üreges, így nem akadályozza őket a repülésben.



A tukánok kulcsszerepet játszanak a trópusi esőerdők fenntartásában, egyes fa- és növényfajok kifejezetten a tukánokra támaszkodnak a szaporodásban.















Apró, de halálos: a nyílméregbékák

Costa Rica esőerdői nem csupán a madaraknak és emlősöknek adnak otthont, hanem megannyi békafajnak is. A legikonikusabb kétségtelenül a vörösszemű levelibéka, amely fluoreszkáló zöld testével és hatalmas, rubinvörös szemeivel valószerűtlenül festői látványt nyújt.

A legizgalmasabb mégis az volt, amikor egy "blue jeans" békát pillantottam meg egy levélen. Teste élénkpiros volt, hátsó lábai pedig kékek, mintha apró farmernadrágot viselt volna. Ezek a békák nem termelnek maguktól mérget, hanem a hangyákból és termeszekből vonják ki. Színük nem véletlenül ilyen feltűnő: figyelmezteti a ragadozókat, hogy jobb, ha elkerülik őket.





A fák birodalma

Costa Rica felhőerdői és trópusi dzsungelei, ahogy állatvilága is, is elképesztően biodiverzek. Egyetlen fa akár 200-300 különböző fajnak is otthont adhat, amely magában foglalja a mohákat, zuzmókat és különböző epifitonokat (például broméliákat és orchideákat). A fák közül kiemelt figyelmet érdemel az esőerdők óriása, a kapokfa (Ceiba pentandra), amely egy egész ökoszisztémát hordozhat a lombkoronájában.



Többek közt egymással civódó csuklyásmajmokat és pókmajmokat is, amelyek Costa Rica egyik legokosabb és leggyorsabban mozgó állatai.




A beszámolót és fényképeket Szombati Orsi világutazó, a Traveladdict oldal alapítója és bloggere készítette.

Orsi a világ 84 országában járt, írásai és kalandjai az alábbi oldalakon követhetőek:





Orsi által használt fotós felszerelésről itt találsz ővebb információkat:




OM System OM-5 fényképezőgép, mely most akciósan akár 10%-os azonnali árkedveménnyel kapható 2025.03.10. és 2025.04.15 között, ráadásul ajándékba jár hozzá egy M.Zuiko 45mm/1.8 portréobjektív mellett egy plusz tartalék akksi és egy csinos kis válltáska is!






 

Comments


#Cimkefelhő

bottom of page