top of page

Welcome to OM System OM-3

Időutazás

Szerző képe: Handó GergelyHandó Gergely

7Artisans 55mm f1.4 mkII manual bemutató

Handó Gergely szabadúszó fotós gondolatai


Gergő a napi munkája mellet gyakran visszakanyarodik a kezdetekhez, imád manuális objektívekkel lelassulni és alkotni, immáron öt ilyen 7ARTISANS objektívet is használ.

Hat éves voltam, amikor elkunyeráltam Apám féltett Zenit-C fényképezőgépét. Tisztán emlékszem örömteli mégis kicsit aggódó tekintetére. Alig hallottam meg útbaigazítását, miközben egy tekercs ILFORD PAN 100-as filmet nyújtott felém, máris lendültem az erdő felé. Arra eszméltem, hogy órák teltek el pusztán azzal, hogy az objektív fókuszgyűrűjét tekergetve ugyanabból a nézőpontból, hány- és hányféleképpen látom a világot. Csoda volt ez, ami a mai napig tart.

Az évtizedek során egyetlen dolog változott: már nem kell várnom az előhívásra. A filmes gépek iránti szerelem megmaradt, de keresni kezdtem a digitális gépekben is azt az érzést, ami egykor megragadott. Az élet mindig kegyes volt velem, mert ha bármi okból kicsit távolabb kerültem a fotózástól, újra és újra tálcán kínálta fel a lehetőségeket.



Ilyen lehetőség most az is, hogy egy manuális objektívről írhatok. A 7Artisans 55mm f/1.4 markII (M43 vagy APS-C milcekre) méreténél és külsejénél fogva talán nem igazán esik bele a laikusok látószögébe. Ennél az objektívnél elsőre a kortalansága és masszív felépítése fogott meg. Az üzletben fülemhez emeltem és végtelentől a legkisebb fókusztávig ~0.42m- csavartam az élességállító gyűrűt, ami körülbelül kilencven foknyi utat járt be: finoman, s a fókusztáv mindkét végén lágyan de mégis határozott benyomást keltve ütközött.

Az 55mm f/1.4-es mkII a maga 358 grammjával és rendkívül masszív fém felépítésével, nagyon meggyőzőnek hatott.

Olyan érzés volt kézbe venni mint egykor Apám Zenitjét: rekeszt állítani, kis játék a fókuszgyűrűvel... Időutazás.


A Digifotoshop boltja előtt kattintottam párat f/1.4 rekesszel. Első próbára 5 képből hármon ott volt az élesség, ahová fókuszáltam, f/1.8 körüli rekesztől és onnan fölfelé már nem volt fókusz tévesztés, pedig csak fél órája volt a kezemben az objektív. Ez az arány természetesen kis gyakorlással és türelemmel :) 5/5-re javítható. Az f/1.4-et nyugodt szívvel ajánlom, amennyiben nem gond, hogy olykor valamennyit élesíteni kell az utómunka során, de ez szubjektív.

Az utcán általában 24, 28, 35, 50mm lencséket használok. Úgy gondoltam, hogy 50mm fölött már csak azok fotóznak streetet, akik nem szívesen mennek közel a témához, viszont rájöttem, hogy 3-4m-ről utcai portrékra tökéletes választás. Elvégre nem eqv 300mm-es objektív van a kezemben, csak 110 (full-framen), nem? De! Szóval spuri fotózni!



Két dolgot kell megszokni: az egyik, hogy rekesz állításakor nem hallunk kattanást, tehát f/1.4-től simán végigtekerhetjük a legszűkebb blendéig, ami esetünkben f/16, azaz az objektív "de-clickes" rekeszállítással rendelkezik, mely a videósoknak kedvez. Továbbá az élesség állításakor első nap párszor akaratlanul a rekeszt is eltekertem, mert a hüvelykujjam rálógott a rekesz gyűrűjére. Megnyugtatok mindenkit, ezt inkább tudom be "user errornak" mint technológiai hibának, lévén 2,5cm-es felület áll rendelkezésre az élesség állítására az objektíven, míg a rekesz gyűrűje 8mm.

Az 55-ös a természetben is megállja a helyét. Nyilván nem helyettesít egy makro objektívet, de 42cm-ről kifejezetten részletgazdag közeli fotókat tudunk készíteni és távolabbról is biztosított a szép klasszikus bokeh.




Mivel manuális objektívvel van dolgunk, szükség van a vázon pár apró beállítás elvégzésére (én Olympus OM-D E-M10 IV és Panasonic Lumix GX80 vázakon használom, de kapható még Fuji-FX, Nikon-Z, Eos-R és Sony-E APS-C-s milcgépekre is).

OM System/Olympus gépeken: a Beállítások menüből keressük meg a Gombfunkció elemet, itt pedig a választható gombok közül valamelyikhez adjuk hozzá a Csúcsosítás funkciót.

Lumix gépeken: Beállítások, Kiemelés, illetve szintén a Beállítások alatt: Kiold. obj. nélkül. Ezek segíthetik a kézi élességállítás pontosságát.






Tökéletes dolgok ugyebár nem léteznek. Lássuk az objektív pozitív és negatív tulajdonságait:

Pro:

  • Már a legtágabb rekesznél is éles fotók (ha átlagot kell vonnom, 10 képből 8)

  • Gyönyörű háttérmosás

  • Kiváló felépítés, szuper anyaghasználat (fém)

  • Könnyen leolvasható skála

  • 42cm-es közelpont

  • Filmezésnél is megállja a helyét, erre csak rátesz egy lapáttal, hogy a "kattanásmentes" rekesz állítás nem kelt zajt a felvétel közben

  • Ár érték arányban nem kapunk ilyen tulajdonságokkal rendelkező mit objektívet


Kontra:

  • f/1.4-es rekeszen olykor előfordul némi kromatikus aberráció

  • f/1.4-es rekeszen nem mindig kapunk teljesen éles képet (ritkán fordul elő), ezt utómunka során kell orvosolnunk

  • Olykor előfordulhat minimális vignettálás

  • Rekesz gyűrű simán fut, nem kattan, ahogy azt mi fotósok anno megszokhattuk, de az nem is negatívum igazából, hiszen a filmes kollégák nagy hasznát veszik




Összességében annyit mondhatok, hogy a 7Artisans 55mm f/1.4 Mark II mind (APS-C / M43) optikai, mind pedig építési minőségben fölülmúlja az érte kifizetendő relatív kevés összeget, melyért nem csupán egy objektívet kapunk, hanem a cikk elején leírt életérzést.


Köszönöm a lehetőséget a www.digifotoshop.hu -nak, ahol több más mellett kis is lehet próbálni a 7Arisans objektíveket és szűrőket.



Gergő képes gondolatait és munkáit itt nézhetitek meg: https://www.instagram.com/gergely.hando/


Több infó az objektívekről:



Hamarosan több más gyönyörű 7Artisans objektívet is bemutatunk.... ;)







 

Comments


#Cimkefelhő

bottom of page